מילון מונחים אזעקות

ישנם בשוק מגוון רב של מוצרים בתחום אזעקות ו ומערכות אזעקה, אינפורמציה זו תעזור לך לדעת את המונחים וההבדלים בינהם. אם ישנם שאלות בנושא אתם מוזמן להתקשר ל 052-3292766 להתייעץ עימנו.


אביזרים אזעקות

גלאי נפח אינפרא אדום  (באנגלית: PIR Detector)

או בשמו העממי “עין” הינו אלמנט מזהה תנועה. בניגוד לדעה הרווחת כי גלאי נפח מזהה שינוי בנפח החדר, גלאי נפח מזהה תנועה בעזרת מספר קרניים אינפרא אדומות. עיקרון הפעולה הינו בסיסי הגלאי מודד את הטמפרטורה בקצה כל קרן ובמידה וכל גוף בעל טמפרטורה שונה חוצה את הקרן הגלאי מזהה את שינוי החום ומפעיל ממסר פנימי.
מיועד בעיקר לחדרי מגורים ולחללים סגורים.
היתרון: שטח גילוי רחב
חיסרון:  גלאי נפח מתקשה בזיהוי במקומות חמים או בטמפרטורות גבוהות ואינו מתאים לשטחים פתוחים


גלאי וילון (באנגלית: Curtain Detector)

גלאי וילון הינו גלאי נפח לכל דבר בעל אלומת גילוי קצרה של מעלות בודדות. בניגוד לגלאי נפח בעל אלומה של 90 מעלות בערך. בדרך כלל מיועד להתקנה בתוך מיבנים אם כי ניתן לגם למצוא היום בשוק גלאים להתקנה חיצונית.
היתרון: מחיר זול מאפשר תנועה בחדר גם כאשר הגלאי דרוך
חיסרון: מוגבל ביכולת הגילוי כאשר ישנם רהיטים או כאשר מותקנים וילונות

גלאי וילון

גלאי מגנט (באנגלית: Reed Switch Detector)

גלאי מגנט מורכב משני יחידות. יחדה אחת הינו מגנט פשוט ואילו היחידה השנייה מכילה קפסולה עם מפסק מתכתי. כאשר מקרבים את המגנט קרוב למפסק המפסק יוצר קצר וכאשר מרחיקים בן השתים המפסק ניפתח.
מיועד בעיקר להתקנה על דלתות, תריסים וחלונות הזזה.
היתרון: קטן קומפקטי ואינו זקוק למתח חשמלי בכדי לעבוד
חיסרון: ניתן לנטרול או לעקיפה

מגנט אזעקה

גלאי תקרתי

גלאי תיקרתי הינו  גלאי נפח שזויות הגילוי שלו הם 360 מעלות, גלאי זה מותקן על התיקרה. התקנת גלאי תיקרתי  חוסכת במספר הגלאים המותקנים, ישנם מספר סוגים של גלאי תיקרתי והם מאופינים בגובהה התקרה שמתקינים את הגלאי (גלאי סאנדרתי הוא לגובהה של 4 מטר)


גלאי אקוסטי

גלאי אקוסטי הינו גלאי השומע קול ניפוץ זכוכית וע”י כך מפעיל את האזעקה, גלאי זה אמין ומספיק לו צליל אחד כדי להגיב, הצליל נלכד ע”י מיקרופון המותקן בתוכו , גלאי זה יכול להגיע לגילוי צלילים שאינם נישמעים ע”י בני אדם -צלילים שעוצמתם נמוכה ביותר. גלאי אזעקה זה מותקן בדרך בחנויות ליד חלונות הראווה למניעת חבלה בהם.

גלאי אקוסטי

גלאי אנטי מסק (באנגלית: Anti Mask detector)

גלאי אנטי מסק הינו גלאי משולב, המכיל גלאי IR וגלאי מיקרוגל. ולכן כאשר ישנה תזוזה בחלל לפני הגלאי יחדית IR תקלוט אותה ובמידה ויהיה ניסיון להסתיר את עינית הגלאי על ידי ריסוס צבע או הצבת מחסום, יחידת המיקרוגל תתריע על כך
גלאי אנטי מסק

גלאי קרן (באנגלית: IR Beam Detector)

מורכב משני יחידות אחת משדר קרן איפרא אדום השנייה קולטת. קיימים דגמים   שונים הנבדלים במרחק בין שני היחידות או במספר הקרניים המשדרות.
מיועד להתקנה חיצונית להגנה על מספר חלונות בעזרת קרן אחת או לחצרות,  חומות ולשטחים פתוחים.
היתרון: יכול להגן על מספר פתחים בו זמנית
חיסרון: יקר יחסית ביחס לגלאי נפח. בולט ולכן ניתן לעקיפה

גלאי קרן

גלאי טמפרטורה

גלאי טמפרטורה מופעל בזמן עליה או ירידה בטמפרטורה במקום בו הוא מותקן,
בדרך כלל מתקינים גלאי זה בתוך חדרי קירור ומקררים למניעת נזק לסחורה במקרה שהטמפרטורה תרד מהטמפרטורה הרצויה. הטמפרטורה הרצויה ניתנת לכיוון

גלאי טמפרטורה

 

גלאי כספת

גלאי הכספת הינו גלאי המותקן בתוך כספות למניעת ניסיון חבלה בהם. בגלאי ישנם חיישנים המגיבים לרעש אור חום ופתיחת הגלאי עצמו,  גלאי זה אמין ביותר וניתן לכוון בו את רגישות הגלאי בהתאם למקום בו הכספת מותקנת.

גלאי כספת

;

גלאי מתעלם מבעלי חיים

גלאי המתעלם מבעלי חיים מומלץ להתקנה בבתים ועסקים בהם ישנם בעלי חיים,  כדי למנוע אזעקות שווא במערכת.  הגלאי מותאם לבעלי חיים עד משקל מסויים – בדרך כלל עד 36 ק”ג.

גלאי מתעלם מחיות

גלאי חיצוני (באנגלית: External Detector)

גלאי חיצוני הינו גלאי נפח אשר ראשית מיעד להתקנה חיצונית, המשמעות הינה יכולת עמידה בפני בגשם ובשמש. בנוסף לעמידותם גם צורת הגלאי שלהם שונה, כלמר יכולת הגלאי שלהם איננה מבוססת על קרנים אינפרא אדומות אלה גם על טכנולוגיה נוספת שנקראת מיקרוגל (מדידת מרחק).
היתרון: מגן את המרחב לפני חדירה לתוך המבנה
חיסרון: יקר, מצריך ידע בהתקנה , כי התקנה לא טובה יכולה לגרור המון הזעקות שווא

גלאי חיצוני

 

גלאי אלחוטי (באנגלית: Wireless Detector)

גלאי אלחוטי הינו גלאי אשר מעביר את אות הגילוי שלו בשידור רדיו בתדר 433KHZ (ישנם גם גלאים בתדר 866KHZ) למקלט והמקלט מעביר את המידע בצורה קווית למערכת האזעקה או כאשר המקלט הינה יחידה אנטגרלי של המערכת האזעקה ישירות למערכת האזעקה.
היתרון: התקנה פשוטה ומהירה ללא סלילה של חיווט בקירות
חיסרון: יקר ביחס לגלאי קווי, מצריך בדיקה תקופתית לגבי מצב הסוללה, אינו רגיש כמו גלאי קווי, ובין גילוי לגילוי הגלאי נרדם למשך 4 דקות

גלאי נפח אלחוטי

גלאי זעזועים

גלאי אשר מטרתו לגלות תזוזה חזקה של האלמנט עליו הוא מותקן, לדוגמה קיר גבס, מטרתו לגלות האם מנסים לפרוץ לשטח עליו הוא שומר,ע”י שבירת הקיר.

היכן נתקין אותו?

  • בתוך קופסאות רגישות מבחינה בטיחותית – דוגמה רכזת.
  • קירות גבס, או קירות רגישים מבחינהבטיחותית דוגמת קיר בנק.
גלאי זעזועים

 

גלאי סורג – פרוטקטור

גלאי סורג הינו כגלאי אקטיבי – אך במקום אחת או שני קרניים, יש לו בין 6 ל 12 קרניים

אשר מותקנות בין הרסיבר לטרנסמיטר באלכסון, ובכך יוצר סורג.

גלאי סורג

אזעקות – רכזות ועזרים

לוח בקרה (באנגלית: Control Panel)

לוח הבקרה הוא ה”מוח” של מערכת אזעקה וכל יחידות המערכת מחוברות אליו.
כל הגלאים השונים, לוחות המקשים, הסירנות והחייגנים מחוברים ללוח הבקרה ובו מתבצע עיבוד המידה ע”י מיקרו מעבד. לוח הבקרה “מחליט” על פי המידע המתקבל מתי יש להפעיל את האזעקה (סירנה) ומתי יש להודיע למוקד וכו’.
ישנם מערכות בהם לוח הבקרה, הסירנה ולוח המקשים משולבים בקופסה אחת אך ברובם לוח המקשים מרוחק מלוח הבקרה כאשר זה האחרון מוסתר ומוגן.

רכזת פימא

;

לוח מקשים (באנגלית: Keypad)

לוח המקשים במערכת האזעקה/בקרת אש הוא הקשר בין המפעיל (המשתמש) לבין המערכת ממש כשם שהמוניטור ולוח המקשים הם הקשר שלנו למחשב האישי.
ישנן מערכות המופעלות ע”י מפתח ואין להן לוח מקשים אך היום כמעט לכל המערכות יש לוח מקשים כלשהו. לוח המקשים יכול להיות חלק מהבקרה או נפרד. לוח המקשים כולל לחצנים וכן תצוגה. התצוגה משמשת לצורך הצגת מצב המערכת, האזורים, ו/או על תקלות.
קיימים שלושה סוגי תצוגות עיקריים בלוחות מקשים: תצוגה כותבת (ע”י מסך LCD עם אותיות ומספרים), תצוגת צלמיות (אייקונים), ותצוגת נוריות (LED).
במערכות יקרות יותר (בעיקר כאלו המשולבות עם מערכת בית חכם) ישנם גם לוחות מקשים שהם בעצם לוח מגע גרפי משוכלל (VGA Touch Screen) אשר מאפשר מלבד שליטה על מערכת האזעקה גם צפייה ב מצלמות אבטחה וכד’ (ממש כמו מסך של מחשב).

לוח מקשים אזעקה

;

מתאם סלולארי

יחידה היא למעשה טלפון סלולרי לכל דבר הכולל כרטיס SIM. בעזרת יחידה זאת לא ניתן לחייג בעזרת מקשים אלה על ידי צלילים בלבד. לכן היחידה הזאת מדמה צליל קו טלפון של בזק, את החיבור הנ’ל מחברים לכניסת הטלפון במערכת האזעקה. כאשר המערכת רוצה לחייג, היא מזהה את צליל הטלפון שמייצרת היחידה ומחייגת כרגיל אך במקום לעבר דרך קווי בזק המידע עובר ברשת הסלולר

מתאם סלולרי

מתאם רשת

אפליקציית iPIMA מאפשרת שליטה מרחוק במערכות הנטר-פרו וקפטן 8 באמצעות הסמארטפון. האפליקציה החינמית מאפשרת למשתמש חווית שימוש ונוחות ברמה אחרת
Net4pro

מרחיב אזורים

כרטיס אשר נותן את האופציה להאחיב אזורים במערכת.
ישנם מרחיבים פנימיים ומרחיבים חיצוניים.
היתרון הגדול במרחיבים הם, שאם יש אזור מרוחק עם מספר גלאים נוכל להתקין מרחיב
ואז לרכזת נוכל להביא רק כבל אחד במקום מספר רב.

מרחיב אזורים

מקלט אלחוטי

רכיב אשר הופך מערכת אזעקה קווית למערכת היברידית ואפשר לחבר למערכת אביזרים אלחוטיים כמו כלאי אלחוטי, מגנט אלחוטי, צופר אלחוטי, לוח מקשים אלחוטי ועוד.
היתרון הגדול של מקלט אלחוטי הוא שלפעמים אי אפשר להעביר חיווט למקום מסויים ואז אפשר להשתמש באבזרים אלחוטיים.

מרחיב אלחוטי

 

סוללת גיבוי

בכל רכזת מותקנת גם סוללת גיבוי למקרה של הפסקת חשמל.

הסוללה מחזיקה בד”כ עד 48 שעות.

סוללת גיבוי

צופר חיצוני / פנימי

הצופר הינו מוקד ההתרעה במערכת – מטרתו היא לצפור בעת אזעקה  ובכך
להודיע לגנב כי התגלה, ולהודיע לסביבה כי בבית\עסק יש פריצה.

צופר אזעקה

 

טמפר (באנגלית: Tamper)

הפירוש של Tamper באנגלית הוא לטפל/ להתעסק.
הטמפר למעשה הינו מפסק אשר מתפקידו לדווח כאשר מנסים להתעסק (לחבל) עם אחד מרכיבי המערכת. בד”כ מפסק הטמפר מותקן כהגנה על המעטה החיצוני של היחידה/גלאי/לוח מקשים/אחר.

טמפר אזעקה

נגד סוף קו (באנגלית: EOL)

נגד אחד או שתיים אשר מותקן(ים) בתוך האביזר. בדרך כלל גלאי אך ניתן למצוא התקנה גם בתוך קופסאות סירנה, לחצנים ואביזרים נוספים.
כאשר מחובר נגד סוף קו אחד, תפקידו לעזור למערכת לזהות האם הקו המחבר בן הגלאי למערכת האזעקה לא נפגע/חובל ע”י קצר (קיצור הקו מונע גילוי).
ערכים נפוצים לנגדים אלו הם: 2.2, 5.1, או 10 קילו אוהם.
אם זאת, ההגנה על הקו לאביזר אינה מושלמת עם נגד אחד מאחר שכך ניתן לזהות קצר רק במצב שהמערכת דרוכה (מופעלת). במידה ורוצים הגנה מושלמת יש להתקין שני נגדי סוף קו (אחד בטור והשני במקביל) ואז ניתן להשגיח על הקו גם כאשר המערכת לא דרוכה וגם לקצר וגם לנתק.

נגד סוף קו

 

מושגים מערכת אזעקה

אזור (באנגלית: Zone)

ערכת אזעקה שיש לה מספר כניסות לגלאים מחולקת בדרך כלל למספר אזורי הגנה. כל כניסה שכזאת במערכת נקראת אזור.
כל אזור במערכת מיוצג באופן עצמאי בלוח המקשים של המערכת ע”י נורית או מספר או שם
(תלוי בסוג לוח המקשים, ראה: לוח מקשים). כאשר המערכת מופעלת/דרוכה ואחד האזורים נפתח (נפרץ), תישמע אזעקה (כאשר יש סירנה המחוברת ללוח הבקרה)
וישלח דיווח למוקד (כאשר המערכת מחוברת לשרותי מוקד).


 

אות חיים (באנגלית: Supervision)

אות חיים הינו שידור “סמוי” אשר שולח גלאי אלחוטי למקלט.בשידור זה מודיע הגלאי על המצאות. במידה והמקלט לא מקבל שידור זה מתבצעת תגובה
כי שהוגדרה מראש (למשל דיווח למוקד, זימזום בלוח מקשים ועוד..


 

אזור מושהה (באנגלית: Delayed Zone)

כאשר אזור ב מערכת האזעקה מוגדר כאזור מושהה והוא מופעל/נפרץ,  המערכת תמתין במשך זמן שתוכנת ע”י המתקין לפני שתופעל האזעקה והאירוע ידווח למוקד.
בד”כ דלת הכניסה ו/או פרוזדור הכניסה מוגדרים כאזור(ים) מושהה(ים) בכדי לאפשר לבעל המקום להגיע אל לוח המקשים של המערכת ולנטרל/לכבות אותה.
בכספות ובחדרי נשק בד”כ לא נהוג להגדיר אזור מושהה. במיקרים כאלו נהוג להתקין לוח מקשים חיצוני (מוגן ואנטי-וונדלי) שמאפשר ניטרול/כיבוי המערכת לפני הכניסה לאזור המוגן.


אזור מותנה (באנגלית: Crossed Zone)

הגדרה זו תמיד באה בזוגות, לשני אזורים שכנים, ז”א שאם יש חלל שצריך למגן אז בצורה הקלאסית מתקינים שני גלאים שכל אחד מחובר לאיזור נפרד ומתכנתים התנייה ביניהם, כלומר, רק אם שניהם יופעלו בתוך פרק זמן שנקבע מראש, רק אז תופעל האזעקה.


אזור עוקב השהייה (באנגלית: Zone Follower)

איזור שיבוא אחרי אזור מושהה, למשל מגנט דלת כניסה יוגדר כאזור מושהה, וגלאי הנפח שנמצא בדרך
ללוח המקשים יהיה אזור עוקב השהייה. במידה ונוצר גילוי באזור עוקב השהייה לאחר הפעלת זמן
ההשהייה (אזור מושהה), לא תהייה אזעקה עד לגמר זמן ההשהייה. אך אם אדם לא מורשה (פורץ)
יפעיל את האזור עוקב השהייה ללא הפעלת האזור המושהה, תופעל האזעקה מיידית.


הכפלת אזור (באנגלית: Zone Doubling)

ישנם מערכות אזעקה אשר ניתן בעזרת שילוב של שתי נגדים להפוך את הכניסה הפיזית
הבודדת של המערכת לחיבור שני אזורים לשני אזורים

הלקוחות שלנו

מצלמות אבטחה
מצלמות אבטחה
מצלמות אבטחה
מצלמות אבטחה
מצלמות אבטחה
מצלמות אבטחה
מצלמות אבטחה
מצלמות אבטחה
מצלמות אבטחה
מצלמות אבטחה
מצלמות אבטחה
מצלמות אבטחה
מצלמות אבטחה
מצלמות אבטחה
סגירת תפריט
052-3292766

צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

Form is temporarily not available. Please visit our contact page.
X
צור קשר